Chtěl bych se s vámi podělit o seznam změn, které jsme za posledních pár týdnů na Collabimu udělali.
1. Úprava jednorázových analýz
Jednorázové analýzy jsme rozdělili na dva typy – zjištění pozic a hledanosti a návrh klíčových slov. Ta první umí vedle změření pozic a zjištění hledanosti na Google a Seznamu změřit pozice i na Google Obrázcích a taky umožňuje výběr města, odkud se mají pozice měřit, což je důležité zejména kvůli personalizovanému vyhledávání.
Více o obrázcích a SEO se dočtete v březnovém příspěvku – Jak a proč optimalizovat obrázky pro SEO.
Návrh klíčových slov
Nově přidaná analýza umí pro vstupní klíčová slova zjistit podobné výrazy z různých našeptávačů aj. služeb, čímž dokáže obohatit analýzu klíčových slov o další výrazy. O této analýze se rozepíšu v samostatném článku, ladíme tam ještě detaily.
U nás na blogu si můžete přečíst více o jednorázových analýzách.
2. Zobrazení průměrné pozice
Někteří z vás si jistě všimli, že u přehledu jednotlivého klíčového slova vypisujeme i jeho průměrnou pozici za vybrané časové období. Jedná se o čistý matematický průměr, který je však v některých případech nepřesný, protože např. pozici 60+ počítá do průměru jako 60. U klíčových slov, které se měří denně, a nejsou tam výkyvy v pozicích nad 60, to však k rychlému zobrazení průměrné hodnoty stačí.
3. Tvorba SEO akademie
V Collabimu se dlouhodobě snažíme o edukaci (nejen) našich zákazníků. Ti se na nás často obrací s prosbou o radu a my je často odkážeme na některý z článků na blogu, ať již na našem, nebo na cizím. Protože postrádáme jednu ucelenou SEO příručku/kuchařku, na kterou bychom mohli odkazovat i ty, kteří neumí moc anglicky, rozhodli jsme se nečekat na ostatní a sami takovou napsat.
Vzorem nám je povedený PPC průvodce od Petry Větrovské – Zaklik.cz. Formát bude sice trochu jiný, cíl je však velmi podobný. Jednotlivé části akademie budeme vydávat postupně, aktuálně píšeme první kapitoly.
4. Oprava sekce Rozložení pozic
Některým projektům se kvůli chybě špatně vypisoval graf s vývojem rozložení pozic. Chyba se týkala pouze těch účtů, které měly u jednoho klíčového slova více štítku. Oprava této chyby nám zabrala dost času, v tuto chvíli to má již většina projektů správně přepočítané. Pokud se vám však něco nezdá, kontaktujte nás.
5. Oprava sekce Důležité změny pozic
V půlce března jsme narazili na problém, který znemožňoval některým projektům zobrazení důležitých změn pozic ve vyhledávačích. Chybu jsme opravili.
Nejsme si úplně jistí tím, co s touto sekcí do budoucna provedeme. Je velmi těžké, ne-li nemožné určit, co to ta důležitá změna pozice je, každý projekt a klíčové slovo je totiž unikátní. Někde je důležitá změna o 5 pozic, jinde je zbytečné upozorňovat na změnu o 30 pozic. Proto přemýšlíme nad funkcí “vlastních upozornění” – byla by možnost si definovat hodnotu důležité změny pozice, hlídaná klíčová slova (resp. štítky) a taky interval, s jakým změny případně e-mailem zasílat. Budu rád za zpětnou vazbu ohledně této funkce.
6. Zlepšení funkce Stránky
Vylepšili jsme tzv. Page Downloader, neboli robota pro stahování stránek a informací z nich v sekci Stránky. Nyní stahuje stránky mnohem rychleji a bezpečněji (aniž by vám shodil web) a je připraven se poprat s novou výzvou – stahovat víc důležitých stránek. Problém je v tom, že aktuálně robot ví pouze o stránkách, na které narazí během zjišťování pozic ve vyhledávači (tj. vstupní stránky) nebo o těch, které sami přidáte jako cílovou stránku klíčového slova, což není úplně mnoho.
Pokoušeli jsme se získávat nové stránky pomocí nejvíce navštěvovaných stránek v Google Analytics. Narazili jsme však na problém s tím, že se tam nachází i takové stránky, které nejsou důležité, a je zbytečné je stahovat a zahrnovat v reportu (např. URL s hashem nebo s výsledky vyhledávání). Tato bariéra byla tak velká, že jsme zatím od zjišťování stránek z Google Analytics upustili.
Hned po Google Analytics jsme sáhli po sitemapě, z podobných důvodů jsme i ji dočasně jako zdroj dat vyloučili. Zatím to pro nás zůstává jako nevyřešená otázka, nad kterou se ještě zamyslíme 🙂
Teď už jenom krátce v bodech:
- Opravili jsme chybu u změny typu platby z bankovního účtu na platební kartu.
- Na aplikaci i hlavní web přibyl chat, který plní funkci kontaktního formuláře.
- Sobotního apríla jsme přidali také svoji trochu do mlýna – Collabim uměl zapnout SEO!
- 5. března byl pro nás důležitý milník – změřili jsme historicky největší počet klíčových slov za jeden den na Google – 300.000! Stále pracujeme na škálování a zvyšování našich výpočetních kapacit, takže ani dvojnásobné číslo pro nás není problém. Těšíme se na krásný půl milion 🙂
Následující týdny – 2 velké úkoly před námi
Pracujeme na přidání sledování pozic v mobilním Google. V prvním kroku bychom pozice přidali do jednorázových analýz, v kroku druhém pak do pravidelného monitoringu pozic vašeho webu.
Druhým úkolem, na kterém pracujeme, je zobrazení změn vstupních stránek pro jednotlivá klíčová slova.
To je z mé strany vše, pokud byste měli něco na srdci, můžete mi napsat na e-mail hladis@collabim.com.