“Seznam webmaster tools” je nesprávné pojmenování pro službu od společnosti Seznam se správným názvem Webmaster | Seznam.cz – Seznam Reporter. Nicméně už se pěkně zažil, tak nebudeme vybočovat z řady.
Tento nástroj avizoval vyhledávač Seznam v průběhu roku 2016 a opravdu došlo k jeho spuštění začátkem roku 2017. Bohužel od té doby neprošel žádnou větší změnou a obsahuje pouze střípky funkčnosti známé z obdoby společnosti Google s názvem Google Search Console.
Co vše nástroj od Seznamu obsahuje k vidění
Výpis funkcí nebude na dlouho. Po přihlášení do tohoto webmaster nástroje je k dispozici pouze jednoduché menu:
První funkcí je přehled. Na tomto přehledu můžete sledovat:
- kolik stránek z Vašeho webu je uloženo v databázi robota (který se stará o crawling a indexaci)
- kolik z nich je v indexu vyhledávače Seznam.cz
- kolik s přesměrováním
- u kolika z nich seznam objevil chybu.
Jak vypadá Seznam webmaster – přehled?
K čemu jsou tyto informace dobré?
Již letmým pohledem na celkový počet stránek, které robot prochází, můžete odhalit případnou chybu – pokud počet nesedí s počtem stránek Vašeho webu, někde může být průšvih a možná nejste v indexu (jak ověřit indexaci najdete zde) se všemi stránkami Vašeho webu, což přesně ukazuje druhý údaj.
Také zde vidíte, zda Seznam eviduje nějaké URL, které prošly v nedávné době (a stále jsou v databázi robota) přesměrováním. To může být pro Vás rovněž dobrá zpráva, zejména pokud jste například převáděli web z jednoho redakčního systému na jiný.
Poslední údaj říká, kolik URL je s chybou. A zde byste měli zbystřit. Možná totiž máte v Seznam.cz pozice a možné z nich vede Seznam návštěvníky na neexistující stránky. Což také znamená, že možná o tyto pozice brzy přijdete.
A to je vše přátelé, jak by řekl klasický králíček z díly Looney Toones. Veškeré další údaje již skrývá až samotné API – sprosté slovo, se kterým umí pracovat jen lidé zdatní v programování.
Seznam.cz webmaster API
Zde je na místě ale také pochválit . Zpracování dokumentace k API je přehledné a obsahuje také možnost si volání na jednotlivé endpointy (cílové URL adresy, kde API vrací data) rovnou vyzkoušet:
Co ale nabízejí jednotlivé endpointy?
/web – Vrátí úplné informace o webu, které jsou aktuálně dostupné. Přesněji ty, o kterých ví sám Seznam webmaster – přesněji o stavu této služby. Přesný popis stavových kódů naleznete přímo v nástroji.
/web/documents – Vrátí současné počty stránek webu za jednotlivé kategorie spolu s jejich náhodným vzorkem o maximálním počtu 1 000 URL.
/web/documents-history – Vrátí posloupnost počtů webových stránek v čase za jednotlivé dny. Počty webových stránek jsou uváděny v jednotlivých kategoriích (error, downloaded,redirected, indexed). Tedy vlastně přesně ten přehled popisovaný výše.
/web/document – Vrátí informace o konkrétní webové stránce zadaného URL adresou.
A hlavně ten nejzajímavější a také jediný, kdy můžete data do nástroje webmaster poslat Vy:
/web/document/reindex – Zažádá o reindexaci webové stránky se zadanou URL adresou.
* Popisky endpointů jsou přímo z nástroje, nenapadlo nás vhodnější vysvětlení 😀
Jak Seznam webmaster “napojit” na web/stránky?
V první řadě je třeba říci, že stejně jako Google Search Console, ani tento nástroj se vlastně na web nenasazuje. Nasazuje se pouze ověřovací kód, který potvrdí, že jste majitelem webu, a tím máte přístup k jeho datům přímo z útrob vyhledávače Seznam.cz
K ověření potřebujete jen přístup k Vašemu webu.
- Vlevo nahoře klikněte na rozbalovací menu a zvolte Přidat nový web:
- Následně vyplňte URL adresu Vašeho webu
- Následně si vyberte buď možnost nahrání souboru na Váš web nebo přidání meta tagu do hlavičky webu (příklad napojení viz náš web “-view-source:https://www.collabim.cz/“, hledejte “seznam-wmt”)
- Klikněte ověřit doménu
To je vše. Nyní máte Seznam Webmaster napojen. Akorát pozor, z naší zkušenosti se tam první data objeví až druhý den.
Máte-li redakční systém worpress, bude se Vám hodit postup krok za krokem od Tomáše Zahálky.
Napojení Collabimu na Seznam Webmaster
Ano, možná teď také kroutíte hlavou, že vlastně nejužitečnější funkce – zažádání o reindexaci čo výpis chybných stránek – nejsou přístupné jinak než přes API.
A pokud nejste zrovna programátor, jste v pytli. Není třeba věšet SEO lopatu na zeď, díky Collabimu je tato funkce k dizpozici!
Stačí si propojit (ano, opět propojit, pardon, jinak to nejde) Collabim s SWT (Seznam Webmaster tools) a získáte i tyto možnosti. Můžete si tedy přímo v Collabimu vypsat veškeré výše zmíněné URL adresy.
Navíc můžete libovolné URL z Vašeho webu poslat k reindexaci – Collabim za Vás bude hlídat API limity, takže můžete k reindexaci poslat i tisíce stránek najednou. Jen to bude trvat i několik dní, abychom Seznam.cz neusmažili.
Přesný postup napojení a detailní informace najdete na naší nápovědě.
Autor textu: Dalibor Jaroš (Collabim)