Už už to vypadalo na předletní okurkovou sezónu, když na konci června přišly oba hlavní vyhledávače Google i Seznam s novinkami, které zamotaly hlavu i specialistům. Jaké to jsou?
Seznam.cz: Jalapeňo 3.0 bojuje proti webovému spamu
Už několik měsíců pozitivně vnímáme silnější komunikaci fulltextového týmu Seznamu směrem ven, což potvrdil i Linki v nedávném rozhovoru pro Serpo. Odborníci teď napjatě čekají, co avizované změny v reálu přinesou. 21. června 2016 začalo dle oficiálního vyjádření Seznamu postupné nasazování už 3. balíku aktualizací algoritmu zvaného Jalapeňo. Navazuje tak na aktualizace 1.0 (květen 2015) a 2.0 (leden-únor 2016).
Co je cílem Jalapeňa?
Obecně upozadění, nebo ideálně odstranění, obsahově nekvalitních stránek z výsledků fulltextového vyhledávání na Seznamu. První Jalapeňo cílilo především na spamové weby jako takové (obsahové farmy, agregátory PR článků, jednostránkové weby pouze pro AdSense reklamu apod.). Dle vyjádření Seznamu snížilo míru spamu ve výsledcích až o 77 %. Odborníci však přesto očekávali o něco větší zásah, než v reálu nastal.
Druhé Jalapeňo rozšířilo záběr na všechny druhy webového spamu s cílem posílit stránky s unikátním, autorským obsahem. Třetí navázalo v zájmu zkvalitňování výsledků na předních příčkách vyhledávání postihováním tzv. keyword stuffingu.
Co je keyword stuffing?
Přeoptimalizace klíčovými slovy ve webových textech. Jde však o relativní pojem, protože žádná doporučovaná hustota klíčových slov a frází na jedné stránce neexistuje. Přesto takový nepřirozený text snadno poznáte. Prvním signálem bývá neustálé opakování stejných výrazů, nejčastěji v 1. pádě, a nulová informační hodnota pro čtenáře.
Po vypuštění Jalapeňo 3.0 by se měli začít obávat majitelé stránek s podobnými texty:
„Ratanový nábytek je nejlepší ze všech druhů nábytků. Nábytek z ratanu pěkně vypadá a dlouho vydrží. Dodáváme ratanový nábytek na zahradu i do interiéru. Z ratanového nábytku doporučujeme ratanové židle, ratanové stoly a ratanové papasány…“
Upravit by ho mohli třeba takto:
„Proč si pořídit ratanový nábytek? Protože se pěkně vyjímá na zahradě i v bytě, krom občasného otření vlhkým hadříkem nevyžaduje údržbu a díky váze do 10 kg jej snadno kdykoli přemístíte. Všechny ratanové židle, stoly i papasány dovážíme přímo z indonéského ostrova Jáva.“
S podobným informačně hodnotnějším popiskem byste od teď měli zabodovat u obou hlavních vyhledávačů.
Aktuální vývoj
Když porovnáme grafy změn pozic o 30 a více míst z 1. července (tedy zhruba 10 dní od vyhlášení Jalapeňa 3.0.) a 8. července, vidíme, že se na Seznamu skutečně začínají dít změny. Na celkový efekt Jalapeňa si však musíme ještě alespoň 1-2 týdny počkat.
Další zdroje informací k Jalapeňu 3.0:
Oficiální oznámení Jalapeňa 3.0- Predikce, co nás čeká od 404.COM
- Video s Pavlem Pajkrtem na MladyPodnikatel.cz
Google: Změny ve výsledkové stránce vyhledávání i AdWords
Výsledková stránka českého Google se v posledních měsících hodně proměňuje. Na konci února odstranil pravý sloupec placených reklam a naopak jednu pozici přidal nad přirozené výsledky vyhledávání. Můžeme tak jen polemizovat o tom, co nahradí vyprázdněný prostor – jestli přímé výsledky po vzoru zahraničí, či přibydou jiné nabídky.
Změny v šířce popisků pro vyhledávače
Koncem května Google zároveň rozšířil prostor pro výsledky neplaceného vyhledávání. V praxi to znamená možnost psát delší popisky pro vyhledávače – tedy titulky a meta popisky stránek. Rozšíření se týká i AdWords inzerátů nebo map. Na českém Googlu se ještě změna neprojevuje 100% a ani nebyla zatím oficiálně potvrzena.
- Titulek by místo původních 55-60 znaků mohl mít až 70.
- Meta popisek z původních 150-155 až 166-170 znaků.
Délku popisků si můžete otestovat například na této stránce.
Seznam ale zatím zůstává u původní šířky, a tak při plném využití „googlího“ počtu znaků může dojít k oříznutí popisků ve výsledcích na Seznamu.
AdWords slučuje hledanosti podobných frází
Zjišťujete si v nástroji Keyword Planner (Plánovač klíčových slov) v Google AdWords objemy vyhledávání slov a frází? Pak zpozorněte. Plánovač klíčových slov totiž začal klastrovat neboli slučovat objemy vyhledávání některých příbuzných slov.
Například hledáte-li „kocka“, „kočka“ s háčkem a bez, Google zatím tento rozdíl v české diakritice nerozliší a ukáže vám přesná data o počtu vyhledávání pro oba výrazy.
Pokud ale hledáte například jednotné vs. množné číslo – „kočka“, „kočky“ – už uvidíte společnou hodnotu objemu vyhledávání, aniž byste věděli, které z těchto slov je ve skutečnosti hledanější.
Prozatímní řešení nabízí Marketing Miner
Mezi online marketingovými odborníky se okamžitě rozhořela debata, jak tuto situaci aspoň částečně kompenzovat. Filip Podstavec nabídl elegantní rychlo-řešení v nástroji Marketing Miner:
- Skupinu frází, u nichž chcete zjistit hledanost, nahrajte do Marketing Mineru.
- Ten prohledá data o hledanosti z Google (AdWords) a porovná je se Seznamem (Sklik).
- Podle Skliku zjistí, že výrazy kočka : kočky lidé hledají zhruba v poměru 1:2 a podle toho rozdělí i údaje o hledanosti z Google.
Toto řešení může najít své skeptiky v otázce, nakolik se podobají poměry hledanosti v obou hlavních vyhledávačích. Ale zatím platí staré dobré „lepší něco než nic“.
Další zdroje ohledně novinek v Google:
- Oznámení o rozšíření sloupce výsledků vyhledávání v Google
- Reakce Filipa Podstavce na slučování podobných frází a návod na řešení v Marketing Mineru
Vyjádření ke změnám v Plánovači klíčových slov od Pavla Ungra- Názor Pavla Pajkrta z H1.cz na proměny Google AdWords