Na úvod
Indexování webových stránek je elementární krok k tomu, aby vaše stránky byly vůbec dohledatelné ve vyhledávání. V případě, že vaše stránky nejsou zaindexované, pak se stránky do vyhledávání nedostanou. Právě indexování webu je způsob, jak přidat stránky do vyhledávače – a tím pádem jak zviditelnit web.
Indexace Google
Indexování stránek Google provádí poté, co příslušnou stránku nalezne a projde obsah stránky. Google indexace může trvat od několika dní až po několik týdnů. Většinou Googlu zabere čas, než stránky projde, a poté opět nějaký čas trvá, než dojde k samotnému indexování stránek.
Jak indexovat stránky na Google? Pro manuální indexaci je možné využít nástroj Google Search Console. V případě, že si nevíte rady, v naší akademii najdete podrobný postup, jak indexovat web na Google.
Objeveno – momentálně neindexováno
Údaje o indexování Google vám poskytne nástroj Search Console v přehledu Zahrnutí do indexu. Může se však stát, že zaindexování stránky Google neprovede a místo toho v přehledu uvidíte informaci “objeveno – momentálně neindexováno“.
Co si pod tím představit? Google v nápovědě Search Console doslova uvádí, že “stránku našel, ale zatím ji neprošel“. Toto znamená, že robotovi se podařilo identifikovat vaši stránku, ale již nedošlo k procházení (tzv. crawling) stránky. Google tedy v tomto případě stránku nevyhodnotil a stránka tím pádem zůstala nezaindexována.
Přetížení webu
Status “objeveno – momentálně neindexováno” často bývá způsoben přetížením webu. V případě, že robot zachytí, že některé stránky webu byly v době procházení nedostupné, pak Google procházení těchto stránek odloží, aby se vyhnul přetížení webu, jak uvádí nápověda Search Console.
Obsah stránek a odkazy
Méně častým důvodem může být nekvalitní obsah stránek, struktura webu, případně absence interních a kvalitních zpětných odkazů. Google totiž upřednostňuje kvalitní stránky s užitečným obsahem a vysokou autoritou (tzn. důvěryhodné stránky). Autoritu domény pomáhají budovat právě kvalitní zpětné odkazy – odkazy se tedy vyplatí nepodceňovat, protože pokud na stránky žádné odkazy nevedou, může to být pro Google jeden ze signálů, proč stránky neindexovat.
Noindex
Status “objeveno – momentálně neindexováno” může způsobovat taktéž meta tag “noindex“, který zamezí, aby daná stránka byla zaindexována – a tím se zviditelnila ve vyhledávání. Tuto značku používají webmasteři například při tvorbě jednotlivých stránek, aby zabránili tomu, že se stránky objeví ve vyhledávání dříve, než bude jejich obsah kompletně dokončen. Pokud však značka “noindex” zůstane v kódu stránky, pak Google stránku sice nalezne, ale nezaindexuje.
Procházeno – aktuálně neindexováno
Tento stav značí, že robot již stránku identifikoval a prošel, stránka však zatím není indexována. Dle nápovědy Search Console může Google stránku později zaindexovat, jisté to však není. Obvykle stav “procházeno – aktuálně neindexováno” může nastat v případě nevhodné struktury webu či z důvodu samotného obsahu.
Závěr
Abyste předešli těmto potížím, vhodným řešením je zaměřit se jak na technickou stránku vašeho webu, tak i na samotný obsah stránek. Publikováním kvalitního obsahu můžete upoutat pozornost jak uživatelů, tak i zavedených webů, od nichž můžete získat zpětný odkaz. Se zpětnými odkazy z důvěryhodných webů můžete vzbudit důvěru nejen u vašich návštěvníků, ale taktéž i u samotného algoritmu vyhledávače.