20. listopad 2022 si možná budeme pamatovat napořád. V ten den totiž do hry vstoupil ChatGPT, novinka, která rozvířila vody nejen v oblasti technologií, ale vzbudila zájem celé veřejnosti. Proč je přelomová, jak ChatGPT pracuje a na jaké limity (zatím) naráží?
Co je ChatGPT?
Na začátek malý experiment. Pro odpověď na otázku, co to ChatGPT vlastně je, jsme se vydali přímo ke zdroji. A takto popsal program sám sebe:
„ChatGPT je pokročilý model umělé inteligence, který je založen na architektuře GPT-3.5, vyvinuté firmou OpenAI. Zkratka “GPT” znamená “Generative Pre-trained Transformer” a odkazuje na způsob, jakým je tento model trénován a funguje.”
Nejste z toho zrovna moudří? Nedivíme se, poprosili jsme proto o laické vysvětlení:
„ChatGPT je jakýsi počítačový program, který umí číst a psát texty, podobně jako lidé. Můžete si ho představit jako virtuálního společníka, se kterým můžete komunikovat prostřednictvím psaného textu. Můžete mu klást otázky, dávat pokyny nebo prostě s ním konverzovat. On vám potom odpovídá na základě toho, co se naučil během tréninku na textech z internetu.”
To už je o něco lepší, alespoň pro základní představu. Ale pojďme si v tom udělat pořádek. ChatGPT je chatbot využívající umělou inteligenci k vedení přirozené konverzace v jakémkoliv jazyce. Jednoduše řečeno, místo, abyste své odpovědi šli hledat na Google, se můžete zeptat této technologie napřímo.
Co ChatGPT umí a jak funguje?
Ale ChatGPT není jen od toho, aby odpovídal na zvídavé otázky. Pomoci vám může se vším, od toho, co si obléknout na sebe, až po sepsání eseje na libovolné téma nebo třeba e-mailu pro firemní zákazníky. Pokud mu ovšem dáte jasné pokyny (tzv. ChatGPT prompty) a prominete pár nedokonalostí. O tom ale až dále.
Co pro vás může ChatGPT udělat?
- vytvářet nejrůznější texty (e-maily, školní práce, články…)
- předělávat a upravovat již hotové texty
- překládat z nejrůznějších jazyků
- vytvářet tabulky
- sepisovat shrnutí dlouhých textů
- pomoci s programováním a kódováním
- a mnoho dalšího…
A jak je to všechno možné? ChatGPT při tréninku přelouskal obrovské množství dat z internetu, ať už jde o knihy, Wikipedii nebo třeba nejrůznější diskuzní fóra. A z toho vychází při svých odpovědích. Pozor však na to, že jeho znalosti končí zářím 2021, aktuální data z něj tak v tuto chvíli nevytáhnete.
Podstatnou roli při jeho trénování ale hraje i metoda zvaná RLHF (Reinforcement Learning from Human Feedback) založená na zpětné vazbě od lidských kontrolorů, kteří se při tréninku stavěli do role uživatelů i samotného chatbota. Právě to dělá tento nástroj jedinečným a schopným reagovat jako skutečný člověk. Včetně našich chyb.
ChatGPT a jeho limity
Dobrý sluha, ale zlý pán, tak by se dal aktuálně ChatGPT (především jeho verze dostupná zdarma) popsat. Může vám pomoci s inspirací a navrhne celou řadu užitečných nápadů, ať už píšete knihu, nebo přemýšlíte, co si vzít s sebou na dovolenou. Ale neměli byste ho slepě následovat. Proč?
- Vymýšlí si
Vzpomeňte si na školní léta, kdy jste stáli zpocení u tabule, učitel kladl otázky, na které jste neznali odpovědi, ale věděli jste, že „nevím” znamená pětku. Podobně se chová i ChatGPT. Nepřizná, že něco neví, ale za každou cenu si odpověď vymyslí. A to takovou, u které předpokládá, že se vám bude líbit, a ještě u toho působí sebejistě. Problémem jsou především témata, o kterých toho není napsáno mnoho. Navíc neuvádí zdroje. Bez ověřování informací se tak neobejdete.
- Podává nejasné odpovědi
Pokud svou otázku neformulujete přesně, ChatGPT se vás nebude doptávat, jak jste svůj dotaz mysleli, ale bude hádat. A tak často dostanete nejasné, nicneříkající a jednoduše nepoužitelné odpovědi.
- Pravopis, stylistika, překlepy
Asi bychom nástroji odpustili, že mu čeština dělá trochu problémy a občas si neví rady se skloňováním nebo jinými zákeřnostmi našeho jazyka. Ale v kombinaci s řadou stylistických a gramatických chyb, slovní vatou a opakujícími se slovy je jasné, že text opravdu nejde kompletně vzít a zveřejnit třeba na webu.
- Nechápe emoce ani kontext
ChatGPT je závislý na tréninkových datech. A tak si můžete u některých odpovědí všimnout, že příliš nerozumí kontextu nebo nereaguje v duchu předchozí konverzace. A ačkoliv dovede projevit jistou dávku empatie, tato schopnost je omezená, stejně jako umění vnášet emoce do textu.
- Nemusí být aktuální
Jak jsme uvedli, znalosti ChatGPT končí rokem 2021, a tak vám nenabídne informace týkající se aktuálního dění.
Nutno ale říct, že tyto chyby vývojáři dřív nebo později (alespoň do určité míry) vychytají. Ukázkou je například pokročilá verze ChatGPT Plus, která už v mnoha ohledech působí mnohem zajímavěji.
Je ChatGPT zdarma?
Základní verze ChatGPT 3.5 je dostupná zdarma. A důvod je jednoduchý: vývojáři chtějí nástroj testovat, získávat zpětnou vazbu a na základě toho dále vylepšovat. K dispozici je ale i propracovanější placená verze ChatGPT Plus, kterou lze využívat za 20 dolarů měsíčně.
Jak vyzkoušet ChatGPT?
Ještě jste ChatGPT nevyzkoušeli? Tak pojďte na to, je to zábava. A ať chceme nebo ne, vše nasvědčuje tomu, že se dřív nebo později stane běžnou součástí života nás všech.
- Klikněte na web chat.openai.com.
- Otevře se vám několik možností. Buď si můžete vytvořit nový účet, nebo se přihlásit pomocí účtu Google, Microsoft nebo Apple.
- Jakmile se přihlásíte, uvidíte okénko pro chat. Nyní už stačí napsat svůj dotaz nebo požadavek a začít s ChatGPT konverzovat.
Více obsahu pro ChatGPT naleznete v našich dalších článcích:
- ChatGPT-3.5 vs ChatGPT-4: Jaké jsou hlavní rozdíly?
- ChatGPT prompty: Jak se správně ptát umělé inteligence neboli ChatGPT
- 10 tipů na nejlepší ChatGPT pluginy a jak je efektivně využívat
- Nejlepší AI chatboty a alternativy k ChatGPT
Autor: SEOPRAKTICKY.CZ
Použité zdroje:
- Introducing ChatGPT. (n.d.) [online]. Dostupné z: https://openai.com/blog/chatgpt
- Montti, R. (2023). What is ChatGPT And How Can You Use It? Search Engine Journal [online]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/what-is-chatgpt/473664/
- Hetler, A. (2023). ChatGPT. WhatIs.com [online]. Dostupné z: https://www.techtarget.com/whatis/definition/ChatGPT
- Ortiz, S. (2023). What is ChatGPT and why does it matter? Here’s what you need to know. ZDNET [online]. Dostupné z: https://www.zdnet.com/article/what-is-chatgpt-and-why-does-it-matter-heres-everything-you-need-to-know/
- Chat GPT – vše co potřebujete vědět (2023) | Vojtěch Bruk. Vojtěch Bruk [online]. Dostupné z:https://vojtechbruk.cz/chat-gpt/