ChatGPT jako fenomén posledních let dnes už ovládl internet. Lidé tuto možnost generování odpovědí využívají dnes na nepřeberné množství dotazů.
Z konverzační praxe však víme, že když chceme dostat dobré odpovědi musíme se i dobře ptát. Stejný princip funguje i u umělé inteligence. Mnoho lidí totiž nevyužívá plný potenciál ChatGPT, právě tím, že nepokládají správné nebo úplné otázky. Tyto dotazy můžeme v kontextu ChatGPT nazývat ChatGPT prompts, neboli výzvy, které přinesou výsledek, jaký potřebujete. Pod ChatGPT promtem, neboli výzvou rozumíme právě sadu klíčových slov, které umělé inteligenci zadáme jako pokyn a na základě našeho promptu, neboli výzvy obdržíme výsledek.
Nejnovější verzi ChatGPT je v této chvíli ChatGPT 4, proto budeme i tenhle článek a výstupy věnovat i testovat na téhle verzi.
Co je to ChatGPT prompt
Chat prompts neboli prompty v kontextu ChatGPT (nebo jakéhokoli jiného chatbotu) se vztahují na vstup nebo pokyn, který je poskytnut chatbotu, aby vygeneroval relevantní odpověď. V případě chatbotů, které používají modely jako GPT-3 nebo GPT-4, může být prompt složen z několika slov, vět nebo dokonce odstavců textu.
Prompt může být formulován jako otázka, příkaz nebo jakýkoli jiný druh vstupu, který vyzývá chatbota k reakci. Například:
- Otázka: “Jaká je teplota varu vody?”
- Příkaz: “Pověz mi vtip.”
- Otevřený dotaz: “Popiš koncept globálního oteplování.”
“Otevřený dotaz” v kontextu chatbotu nebo AI systému se obvykle vztahuje na typ vstupu, kde uživatel může poskytnout jakýkoli text nebo informaci bez omezení struktury nebo formátu. Odpovědi na otevřené vstupy mohou být obvykle širší a obsahují více informací, protože uživatel neomezuje svou otázku nebo požadavek na specifický formát.
Jak se ptát ChatGPT
- Ptejte se, jak se máte ptát
Když nevíte, jak se ptát, zeptejte se. Samotné ChatGPT vám poskytne množství typů na to, jak s ním mluvit, aby jste se dostali relevantní odpovědi.
- Mluvte s ChatGPT jako s člověkem
Představte si, jak vedete konverzaci, kdy se bavíte s vašim kolegou nebo kamarádem. Když chcete dostat odpovědi položíte otázku. Pokud neodpovídá tak, jak potřebujete, zkusíte otázku doplnit nebo pozměnit. Když se dostanete do bodu relevantních odpovědí, přirozeně konverzaci rozvíjíte podle toho, co chcete vědět. Nebojte se tedy s ChatGPT komunikovat konverzačním způsobem. Položte otázku a na základě odpovědi se můžete ptát dále. Když se bavíte s kamarádem nevyjmenujete mu seznam otázek, ale máte rozhovor. Podobně můžete postupovat při práci s ChatGPT. Cíle je omezit množství informací nebo požadavků v jedné otázce, aby chatbot mohl poskytnou více konkrétní nebo užitečné odpovědi.
- Uveďte ChatGPT do kontextu
Když uvedete ChatGPT o kontextu, dostanete přesnější odpovědi. Můžete specifikovat všechny důležité aspekty, které, mohou pozměnit generování odpovědi.
Jako příklad si můžeme uvést trénování na maraton.
Když se chatbota zeptáme Jak se můžu připravit na maraton nemá dostatek kontextu a odpověď bude moc obecná.
Když poskytnete víc informací, neboli kontextu, o vašem výchozím stavu, odpověd se bude lišit konkrétností. Chatbotu jme se tentokrát zeptali otázku, v které jsme poskytli vhled do naší startovací pozice: Jak se připravit na maraton za 8 měsíců? Doteď jsem Běhal jenom 5 až 7 kilometrové vzdálenosti, ale chci natrénovat na maraton.
- Stručně a jasně
Někdy se stane, že ChatGPT vám poskytne vyčerpávající odpověď. Když jsou informace užitečné, ale chcete je v kratší formě zkuste ChatGPT jednoduše poprosit o kondenzaci jeho odpovědi: Můžeš svoji odpověď kondenzovat?
- Při promptu formulujte z koho perspektivy má být text psaný nebo pro koho je určený
Texty se liší podle toho, pro koho jsou určena nebo tím, kdo je psal. Pokud chcete pomocí ChatGPT napsat text na váš web a chcete, aby zněl, jako by ho psal marketingový manažer, nebojte se i tento aspekt uvést při zadávání promptu pro chatbota. AI umí převzít různé role a doručit vám texty ušité na míru. My jsme vyzkoušeli jestli se popere i s uměleckým stylem a napodobením Shakespeara. Můžete zhodnotit jak se to chatbotu povedlo:
- Kontrolujte ChatGPT a udržujte ho na správné cestě
Někdy se při odpovědích stane, že ChatGPT se podaří sejít z cesty nebo si odpovědi vymýšlí. Když se vám nezdá odpověď nebo chcete jenom ověřit tvrzení, můžete tak udělat jednoduše pomocí frázi jako „Napiš důkazy, které podporují tvou tezi“.
Když s chatbotem vedete obsáhlejší konverzaci, může se stávat, že AI ztrácí nit. Podobně, jako když konverzujete s člověkem, můžete použít stejné techniky a navést chatbota opět na trať připomenutím tématu nebo upřesněním otázky.
- Nastavte obsahové hranice a limity
Zalimitovaním chatbota můžete dostat výsledky přizpůsobené přímo obsáhlosti, kterou potřebujete. Chcete od chatbota napsání popisku kategorie, který bude mít jenom 10 slov nebo jednu větu? Při zadávaní promptu nezapomeňte na obsahovou limitaci. Kondenzování odpovědí funguje i zpětně, ale někdy je jednodušší určit si rozsah dopředu.
8. Dejte ChatGPT příklad
Namísto opisování toho, jak chcete, aby odpověď vypadala, můžete dát ChatGPT příklad. Chcete, aby chatbot napsal něco určitým stylem? Zkopírujte odsek textu a v promptu se vyzvěte ChatGPT, abych napsal něco na jiné téma, ale v podobném stylu.
Další typy na prompty:
- Chcete malinko jinou odpověď? Položte otázku nebo prompt znovu. ChatGPT pozmění odpověď pokaždé, když se zeptáte.
- Generování odpovědí, které mají více než 500 slov, se někdy může porouchat. Můžete zadat požadovanou délku nebo se ptát postupně.
- Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte. ChatGPT není dokonalý nástroj, někdy selže. Nevzdávejte to a ptejte se jinak, upřesněte prompt, prostě experimentujte.
Více obsahu pro ChatGPT naleznete v našich dalších článcích:
- Co je ChatGPT a jak ho použít?
- ChatGPT-3.5 vs ChatGPT-4: Jaké jsou hlavní rozdíly?
- 10 tipů na nejlepší ChatGPT pluginy a jak je efektivně využívat
- Nejlepší AI chatboty a alternativy k ChatGPT
Autor: SEOPRAKTICKY.CZ