Při analýze klíčových slov často potřebujeme nalezená slova nějak seřadit a rozdělit je podle důležitosti. Slouží k tomu několik veličin:
- KEI (Keyword Effectiveness Index),
- výkonnostní data (bounce rate, konverzní poměr – např. z Google Analytics),
- pozice našeho webu na tato slova ve vyhledávačích,
- hledanost.
V tomto článku se budu věnovat hledanosti klíčových slov a způsobům, jak ji získat. Pro pořádek uvádím, že klíčovým slovem myslím i fráze (batohy na notebooky).
Hledanost slova je číslo, udávající většinou kolik lidí dané slovo hledá v určitém období. Velmi důležitým faktorem je také zdroj hledanosti, protože stejné slovo bude mít různou hledanost na Seznamu, českém Googlu nebo Bingu.
A aby to nebylo příliš jednoduché, hledanost může být uváděna pro konkrétní shodu klíčového slova s dotazem. Nástroj pro návrh klíčových slov Google AdWords (dále jen Google Keyword Tool) uvádí například různé hledanosti pro volnou, přesnou a frázovou shodu.
Praktický experiment
Vybral jsem 20 obecných i konkrétnějších klíčových slov a zaznamenal do tabulky jejich hledanost z různých nástrojů. Pokud to bylo možné, snažil jsem se čísla převádět na denní hledanost. Měsíční čísla jsem tedy dělil 30.
Google Keyword Tool
Hlavní nástroj Googlu pro návrh klíčových slov poskytuje subjektivně velmi dobrá data o hledanosti i pro ryze česká slova. Hledanost lze zobrazit pro volnou, přesnou a frázovou shodu. Pro účely SEO budeme používat shodu přesnou.
Nástroj pro každý typ shody vrací dvě různá čísla:
Souhrnný měsíční objem vyhledávání představuje měsíční průměr hledanosti klíčového slova ve všech zemích světa za poslední rok. Toto číslo je bohužel naprosto nepoužitelné u mezinárodních slov (viz powerball v naší tabulce), kdy narůstá do obrovských hodnot.
Místní objem vyhledávání: března je průměrná hledanost za poslední měsíc v konkrétní zemi (v tabulce Česko). Z důvodu sezónnosti může být v průběhu roku velmi proměnlivá.
Tip: Pokud máte seznam klíčových slov, můžete pomocí tohoto nástroje jednoduše zjistit hledanost všech najednou. Zadejte slova do nástroje, odškrtněte Použít synonyma, klikněte na Filtrovat výsledky a zde zaškrtněte Nezobrazovat návrhy nových klíčových slov. Chci vidět pouze údaje pro klíčová slova zadaná mnou.
Seznam našeptávač
Našeptávač býval velmi dobrým zdrojem hledanosti na Seznamu v době, kdy ještě neexistovaly klasické statistiky hledanosti. Čísla z něj více méně odpovídala průměrné denní hledanosti klíčového slova.
Dnes je ale “hledanost” získaná z našeptávače velmi pochybná a často už se nehodí ani k prostému seřazení klíčových slov. Dle vyjádření Seznamu “jím udávané hodnoty dnes už vůbec nesouvisejí s reálnou hledaností. Našeptávač lze použít pouze pro porovnání dvou slov v našeptávači mezi sebou, víc nic.”.
Některá velmi důležitá slova našeptávač ani neobsahuje (autobazar, domácí pekárny) a nelze tedy pro ně zjistit hledanost.
Google Search Based Keyword Tool
Tento nástroj Google s velkou slávou uvedl, ale zdá se mi, že od té doby po něm “chcípl pes”. Umožňuje vyhledání zajímavých klíčových slov na základě URL webu.
V praxi ale slov najde většinou velmi málo a nepřináší tedy oproti standardnímu Google Keyword Toolu žádné výhody. Navíc vrací velmi podivná čísla hledanosti a někdy dokonce žádná (viz autobazar nebo letenky v naší tabulce).
Ve výsledku tedy Google Search Based Keyword Tool považuji za zcela zbytečný doplněk ke Google Keyword Toolu a nevyplatí se ho používat.
Statistiky hledanosti Seznamu
Statistiky Seznamu poskytují velmi dobré údaje o hledanosti pro obecná klíčová slova. Pro konkrétnější slova s denní hledaností menší než 100, ale hledanost bohužel nezobrazuje. Spodní tabulka Nejhledanější dotazy obsahující “klíčové slovo” je též problematická.
Hledanost prvního slova (šedivě podbarvený řádek) je průměrem za posledních 60 dnů, dalších slov pak za 14 dnů, což velmi často mate. Použijte raději průměrná čísla z tabulky napravo od grafů vypočtená z dat za posledních 60 dnů.
Nástroj pro návrh klíčových slov Skliku
Pravděpodobně nejzajímavější nástroj pro zjištění hledanosti na Seznamu se nachází se v sekci Nástroje -> Návrh klíčových slov po přihlášení do Skliku. Pokud vyhledáte libovolné klíčové slovo, Sklik zobrazí návrhy dalších slov a “teploměry” hledanosti.
Pokud se ale podíváte do komunikace prohlížeče a serveru, najdete v ní u klíčových slov parametr searchCount. Číslo z tohoto parametru vydělené 30 (převedení na denní hledanost) je velmi podobné hledanosti na Google AdWords přesná shoda: březen (viz tabulka).
Z nápovědy se dozvíme více o zdroji dat tohoto nástroje: “Oranžový “teploměr” je ukazatel četnosti hledání příslušného slova v hledání na Seznamu a na dalších službách, kde se Sklik zobrazuje.”
Pro exaktnější zhodnocení a porovnání s ostatními nástroji bychom samozřejmě potřebovali porovnat mnohem více klíčových slov. Na první pohledu jsou ale data z Skliku sympatická, protože zobrazují hledanost i u velmi konkrétních klíčových slov, u kterých nám např. statistiky hledanosti Seznamu zobrazí nulu.
Které nástroje tedy zvolit?
Hledanost klíčových slov používám většinou pouze k jejich seřazení a vzájemnému porovnávání. Pro tento účel se mi ze zmíněných nástrojů jeví jako nevhodnější:
- Google Keyword Tool (místní objem vyhledávání),
- Nástroj pro návrh klíčových slov Skliku
Oba tyto nástroje vrací velmi aktuální čísla (poslední měsíc v případě Googlu, u Skliku to bude podobné). Pokud potřebujeme roční průměrnou hledanost, použijeme Souhrnný měsíční objem vyhledávání z Google Keyword Toolu.
Na druhou stranu hledanost získaná z Našeptávače Seznamu nebo Google Search-Based Keyword Toolu není příliš spolehlivá a raději ji nepoužívejme.
A co vy? Používáte hledanost i k něčemu jinému? Zapomněl jsem v přehledu na nějaký nástroj, který pro zjištění hledanosti používáte?
Podělte se o své zkušenosti v komentářích.
Více pro analýzu klíčových slov – proč je důležitá a jaký je postup při tvorbě analýzy krok za krokem se dočtete v článku Analýza klíčových slov: kompletní průvodce postupem.