Noindex je pravidlo nastavené buď pomocí <meta> tagu, nebo hlavičky odpovědi HTTP a používá se k zabránění indexování obsahu vyhledávači, které podporují pravidlo noindex, například Google. Když Googlebot prochází danou stránku a extrahuje tag nebo hlavičku, společnost Google tuto stránku zcela vyřadí z výsledků vyhledávání Google bez ohledu na to, zda na ni odkazují jiné weby.
❗Důležité: Aby bylo pravidlo noindex účinné, nesmí být stránka nebo zdroj blokovány souborem robots.txt a musí být jinak přístupné vyhledávači. Pokud je stránka blokována souborem robots.txt nebo k ní crawler nemá přístup, crawler pravidlo noindex nikdy neuvidí a stránka se může stále zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, například pokud na ni odkazují jiné stránky.
Použití noindex je užitečné, pokud nemáte přístup ke kořenovému adresáři serveru, protože umožňuje řídit přístup k webu po jednotlivých stránkách.
Implementace noindex
Existují dva způsoby, jak implementovat noindex: jako <meta> značku a jako hlavičku odpovědi HTTP. Mají stejný účinek; vyberte si metodu, která je pro váš web vhodnější a odpovídá typu obsahu. Zadání pravidla noindex v souboru robots.txt není společností Google podporováno.
Pravidlo noindex můžete také kombinovat s dalšími pravidly, která řídí indexování. Můžete například spojit direktivu nofollow s pravidlem noindex: <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow” />.
<meta> tag
Chcete-li zabránit všem vyhledávačům, které podporují pravidlo noindex, v indexování stránky na vašem webu, umístěte do sekce <head> stránky následující <meta> tag:
<meta name="robots" content="noindex">
Zabránění indexování stránky pouze webovými vyhledávači Google:
<meta name="googlebot" content="noindex">
Uvědomte si, že některé vyhledávače mohou pravidlo noindex interpretovat odlišně. V důsledku toho je možné, že se vaše stránka bude stále zobrazovat ve výsledcích jiných vyhledávačů.
Další informace o <meta> značce noindex.
💡Pokud používáte CMS, jako je Wix, WordPress nebo Blogger, je možné, že nebudete moci upravovat HTML přímo, nebo to raději nebudete dělat. Místo toho může mít váš CMS stránku s nastavením pro vyhledávače nebo jiný mechanismus, který vyhledávačům sdělí informace o meta značkách.
Pokud chcete na své webové stránky přidat meta značku, vyhledejte ve svém CMS pokyny k úpravě <head> stránky (například vyhledejte „wix add meta tags“).
Hlavička odpovědi http
Místo tagu <meta> můžete v odpovědi vrátit hlavičku HTTP X-Robots-Tag s hodnotou noindex nebo none. Hlavičku odpovědi lze použít pro zdroje jiné než HTML, například soubory PDF, videosoubory a obrazové soubory. Zde je příklad odpovědi HTTP s hlavičkou X-Robots-Tag, která dává vyhledávačům pokyn, aby stránku neindexovaly:
HTTP/1.1 200 OK (...) X-Robots-Tag: noindex (...)
Další informace o hlavičce odpovědi noindex.
Ladění problémů s noindexem
Abychom mohli zobrazit <meta> tagy a hlavičky HTTP, musíme vaši stránku prohledat. Pokud se stránka stále zobrazuje ve výsledcích, je to pravděpodobně proto, že jsme stránku od přidání pravidla noindex neprohledali. V závislosti na důležitosti stránky na internetu může trvat i několik měsíců, než robot Google stránku znovu projde. O opětovné prohledání stránky můžete společnost Google požádat pomocí nástroje Kontrola URL.
Pokud potřebujete stránku svého webu rychle odstranit z výsledků vyhledávání Google, podívejte se na článek o odstraňování.
Dalším důvodem může být také to, že soubor robots.txt blokuje adresu URL před webovými procházkami Google, takže nemohou novou značku vidět. Chcete-li stránku pro Google odblokovat, musíte upravit soubor robots.txt. Soubor robots.txt můžete upravit a otestovat pomocí nástroje robots.txt Tester.
Nakonec se ujistěte, že pravidlo noindex je pro Googlebot viditelné. Chcete-li otestovat, zda je vaše implementace pravidla noindex správná, použijte nástroj Kontrola URL a zobrazte kód HTML, který Googlebot obdržel při procházení stránky. Můžete také použít sestavu Indexování stránek v Google Search Console a sledovat stránky na webu, ze kterých Googlebot extrahoval pravidlo noindex.
Překlad, odborná a obsahová korektura: SEOPRAKTICKY.CZ
Použité zdroje
- Block Search Indexing with noindex | Google Search Central | Documentation | Google for Developers. Google for Developers – from AI and Cloud, to Mobile and Web [online]. Dostupné z: https://developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/block-indexing
Související články
Procházení a indexování
- Mapy stránek
- Správa crawlingu
- Robots.txt
- Kanonizace
- Mobilní web a indexování podle mobilních zařízení
- AMP
- JavaScript
- Metadata stránek a obsahu
- Metadata stránek
- Meta značky
- Meta značky a atributy, které Google podporuje
- Specifikace meta tagu Robots, data-nosnippet a X-Robots-Tag
- Jak blokovat Search indexing pomocí noindex
- SafeSearch a vaše webové stránky
- Atributy rel
- Odstranění
- Přesuny a změny webu
Ranking a možnosti zobrazení ve výsledku vyhledávání
Monitorování a odstraňování chyb
Průvodce pro konkrétní stránky