SEO nikdy nespí. Koncem letošního roku to platí dvojnásob. Hlavní vyhledávače Seznam.cz i Google reagují na trend „rozšiřování internetu“ a nárůst mobilního vyhledávání. Co všechno se mění?
Seznam.cz: Jede na „steroidech“ a posílil význam kvality stránek
Koncem září 2016 uvedl Seznam.cz do provozu přes 1 000 nových serverů, díky nimž navýšil počet webových stránek v databázi svého robota o 2/3 (z původních 1,5 miliardy na 2,5 miliardy). Následně v akci „Steroidy“ naboostoval o 70 % (oproti roku 2012) i index, tedy databázi hledání. Při každém dotazu nyní hledání na Seznamu projde 1,2 miliardy stránek. Slibuje tak přesnější odpovědi na dotazy uživatelů. Zaměřuje se stále především na stránky v češtině.
- TIP: Počet konkrétních stránek prohledávaných robotem na vaší doméně zjistíte prostřednictvím operátoru site.
Zvýšila se také rychlost robotů. Když na svých stránkách něco změníte, Seznam.cz na to přijde v průměru do 2 dnů. Tedy o 50 % rychleji než dřív. Výsledky vyhledávání by tak měly být i aktuálnější.
17. 10.: Posílení významu kvality stránek ve výsledcích vyhledávání
Po aktualizaci vyhledávacího algoritmu zvané „Page Quality“ by se weby s kvalitnějším obsahem ve výsledcích vyhledávání měly posunout výš. Podle informací Seznamu narostla kvalita výsledků v SERPu zhruba o 9 %. U 50 % dotazů díky tomu došlo ke změně na prvních 3 pozicích. Skóre kvality ovlivňuje dosažitelnost, přehlednost, organizovanost, originalita a odbornost obsahu, ale i pověst webu jako takového.
23. 11.: Nové signály v relevanci
Relevance tvoří spolu s kvalitou 2 nejvýznamnější kritéria pro řazení výsledků v SERPu. Zatímco kvalita obsahu se posuzuje bez ohledu na vyhledávací dotaz, relevance naopak vychází ze schopnosti stránky daný dotaz zodpovědět.
Nově Seznam.cz přidal 15 nových signálů, podle nichž relevanci posuzuje. V blogpostu vyhledavani.sblog.cz však Dušan Janovský prozrazuje pouze 1 hodnotící pomůcku – tzv. entropii textu (nahodilost rozložení slov). Podle 404m.com tak nové signály relevance pouze přidělují stránku různým metodám dalšího hodnocení. Zatím je těžké posoudit praktické dopady této změny. Důležité zůstává zachovat kvalitu obsahu i odkazů (externích i interních), které na něj směřují.
Kam Seznam.cz směřuje?
100milionová investice do serverů a dalších novinek předznamenává velké změny. O tom, kam Seznam.cz směřuje, si na setkání SEOloger povídal se specialisty přímo Dušan Janovský, „duchovní otec“ českého fulltextu. Naznačil následující priority Seznamu pro příští rok:
- Mobilní vyhledávání – byť Seznam.cz zatím nechystá vlastní mobilní algoritmus jako Google.
- Přímé výsledky – otevírací doby a další podobné informace brzy najdeme přímo ve fulltextu. V SERPu sice zůstane prostor pro 10 výsledků, ale o pozornost uživatele budou bojovat i další prvky.
- Seznam Webmaster Tools – spustí se minimalistické rozhraní pro komunikaci webmasterů přímo se Seznamem.
Více informací o směřování Seznamu najdete například v článku Jardy Vidíma z eVisions.
Google: Penguin pevnou součástí algoritmu a připravovaný mobilní index
23. září 2016 Garry Illyes na oficiálním blogu Google oznámil, že se anti-spamový signál Penguin celosvětově stává pevnou součástí hlavního algoritmu (stejně jako aktualizace Panda). Žádný Penguin 5.0 tedy už nebude, změny se budou dít průběžně a v reálném čase.
23. 9. – 13. 10. Roll-out Penguin 4.0
I poslední Penguin se zaměřuje na odkazové portfolio a (ne)dodržování návodu pro správce webů, zejména doporučení pro tvorbu odkazů. Penguin nově za nekvalitní odkazy nepenalizuje celý web, ale pouze jednotlivé stránky (tzv. granular penalty). Při posuzování odkazu nehledí jen na zdrojovou URL, ale celkovou kvalitu dané domény.
Aktualizace Penguina v reálném čase znamená riziko rychlejší penalizace, pokud uděláte při linkbuildingu chybu. Na druhou stranu, po vyřešení problému by mělo stačit nové projití robotem (tzv. re-crawling) nebo re-indexace (uložení změny na stránce do databáze).
13. 10. Plánované rozdělení indexu na mobilní a desktopový
Zhruba od půlky října se objevují informace, že Google spustí v průběhu několika měsíců vlastní mobilní index. Ten se dokonce má stát primárním před desktopovým. Jak přesně to bude vypadat, zatím těžko odhadovat. Spekuluje se o tom, že mobilní index bude aktuálnější, zaměřený na více na zprávy a dění v reálném čase.
.@methode: Google creating a sep mobile index, which will be it’s primary index. Desktop will be a secondary index,less up to date #Pubcon
— Lisa Barone (@LisaBarone) October 13, 2016
Další střípky z Google, které by vám rozhodně neměly uniknout:
- Google (i Bing) navyšuje maximální velikost sitemapy z 10 na 50 MB. Limit 50 000 URL zůstává.
- John Mu radí: Držte rychlost načítání svého webu ideálně pod 3 sekundy. Ověřte si rychlost přes webpagetest.org.
- John Mu: Tag „no index“ na stránce nechrání crawler budget stránky. To, že vyhledávač stránku neindexuje, totiž neznamená, že ji neprochází. Co je to crawler budget, a jak zjistit jeho výši pro své stránky, najdete třeba v tomto návodu.
nope.
— 🍌 John 🍌 (@JohnMu) November 30, 2016
- 11. proběhl hangout českých specialistů právě s Johnem ze švýcarského Google. Zodpověděl řadu technických dotazů i otázky na aktuální priority Google. Přečtěte si přepis toho nejzajímavějšího, nebo se podívejte na celý záznam.
A jaké novinky zaujaly letos na podzim vás? Budeme rádi za každé doplnění.