Nová tištěná kniha o SEO
SEO Akademie Collabim
S láskou a vidinou klientů píše Collabim Nejpoužívanější český SEO nástroj

WHOIS: Jak najdu vlastníka domény, nejlepší nástroje

WHOIS neboli Who is je databáze, kde naleznete seznam všech registrovaných domén. Když chcete získat konkrétní informace pro doménu nebo IP adresu, ale WHOIS je možné používat i jako kontrolní nástroj pro cizí domény, ale i pro tu vaši.

Informace z WHOIS mohou být použita na různá účely. Správci sítě používají vyhledávaní WHOIS i k identifikaci a řešení problémů. Vyhledat můžete i dostupnost názvu domény, identifikaci porušení ochranné známky.

Je pro vás SEO zatím velká neznámá a chcete se dozvědět, co to obnáší? Vydali jsme knihu, která obsahuje všechny základní informace a postupy, které pro SEO budete potřebovat. V knize najdete vysvětlení základních SEO pojmů, metody pro optimalizaci nebo třeba i to, jak SEO vyhodnocovat. Chci knihu Základy SEO: Jasně a stručně >>

Záznamy WHOIS obsahují následující informace:

  1. Registrátor domény: Jméno a kontaktní údaje organizace nebo osoby, která zaregistrovala doménu.
  2. Datum registrace a expirace: Datum, kdy byla doména zaregistrována, a datum, kdy registrace expiruje.
  3. DNS servery: Seznam DNS serverů, které jsou přiřazeny k doméně.
  4. Stav domény: Aktuální stav domény, například “active”, “expired”, “suspended” atd.
  5. Administrativní a technický kontakt: Kontaktní údaje na osoby nebo organizace odpovědné za administraci a technickou podporu domény.
  6. Registrátor IP adresy: V případě vyhledávání IP adresy, WHOIS může poskytnout informace o organizaci nebo poskytovateli internetových služeb, který vlastní IP adresu.
  7. Geografická lokalita: V případě IP adres může WHOIS někdy poskytnout informace o geografické lokalitě, kde se IP adresa nachází.

V potaz třeba brát, že někteří registrátoři nabízejí služby ochrany soukromí, které umožňují skrýt některé nebo všechny osobní informace v záznamech WHOIS.

Pro získání informací WHOIS můžete použít různé online nástroje nebo příkazový řádek (příkaz whois) v operačních systémech, které tento příkaz podporují.

Vlastnění doménového jména

Doména nebo doménové jméno může být legálně vlastněno subjektem, jakoukoli osobou ale i organizací. Pokud chcete vlastnit doménu musíte udržovat registrační poplatky a aktuální údaje v databázi WHOIS. Ty se mohou v čase měnit, proto registrátoři poskytují každoročně možnost kontroly a změny údajů. Odmítnutí aktualizace nebo stížností ze strany uživatelů, kteří zjistí, že poskytované údaje jsou nesprávná nebo neúplná mohou vést k pozastavení nebo zrušení domény, pokud je registrátoři včas neopraví nebo nezmění. Tímhle ověřovacím protokolem ICANN udržuje vysokou úroveň aktuálnosti a přesnosti.

Zabezpečení dat

Data ve WHOIS nejsou zabezpečena v tradičním smyslu, jako jsou data zašifrována nebo chráněna heslem. Místo toho existují některé opatření, která mají chránit osobní údaje a zabránit zneužití informací ve WHOIS databázi.

Uchování informací v soukromí: Bohužel nebo naštěstí – závisí na tom, na jaké straně stojíte – existuje možnost rozhodnutí uschovat své informace v soukromí. Skrýt část osobních údajů umožňuje i CZ.NIC.

Omezení přístupu k datům: Některé WHOIS servery mohou omezit přístup k datům tím, že zavedou denní limity na počet dotazů, které může jedna IP adresa provést. To je způsob, jak zabránit automatickému sběru dat (scraping) a zneužití informací.

Je důležité poznamenat, že ačkoli existují opatření k zabezpečení dat ve WHOIS, data ve WHOIS databázi jsou obvykle veřejně přístupná a mohou být zneužita.

Kdo reguluje WHOIS

Všechny registrace doménových jmen jsou regulovány společností ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Internet už v roce 1998 došel do bodu, kdy byla potřebná formální organizace, která zajistila údržbu online světa, a tak vzniká tahle nezisková organizace.

Jak najdu vlastníka domény

Nejlepší nástroje WHOIS

K hledání informací o doméně můžete použít vícero nástrojů:

  • Who.is (pro globální domény): Umožňuje vyhledávání informací o doménových jménech a IP adresách z celého světa.
  • Whois Domaintools (pro globální domény)
  • NIC WHOIS (pro české domény): Je to oficiální WHOIS vyhledávač pro české domény (.cz). Můžete ho najít na webových stránkách CZ.NIC, který je správcem národní domény nejvyššího řádu pro Českou republiku.
  • SK-NIC WHOIS (pro slovenské domény): SK-NIC je oficiální registrátor pro slovenské domény (.sk). Nabízí WHOIS vyhledávač na své webové stránce, kde můžete získat informace o vlastnících slovenských domén. Webová stránka je sk-nic.sk.

Jak vypadá vyhledávání v registru WHOIS

CZ.NIC WHOIS pro české domény
Příklad z CZ.NIC Whois pro české domény

 

Who.is pro globální domény
Příklad z Who.is pro globální domény

Hledání může být někdy ve free verzi omezeno, takže pokud chcete využívat pouze neplacenou verzi zvažujte, koho chcete dohledat.

Nepolapitelní vlastníci domén

Při uvedení vaší značky do online světa je důležitý správný název domény, který koresponduje s vaší značkou. Někdy se stává, že jméno už patří někomu jinému. Tak jak to bývá při všem, co má hodnotu, i tady existuje průmysl který se zabývá nákupem a prodejem domén. Pokud se vám nedaří sehnat vlastníka domény prostřednictvím WHOIS nebo i jiných strategií, ještě ostává pomoc makléře nebo agenta. Tenhle způsob získávání domény se může prodražit, ale pokud jste společnosti, která hledá to správné jméno ke své propagaci, můžete se na to dívat jako na nezbytnou investici.

Autor: SEOPRAKTICKY.CZ

Použité zdroje:

  1. WHOIS Domain Lookup – Find out who owns a website – GoDaddy UK [online]. [cit. 20. 09. 2023]. Dostupné z: https://www.godaddy.com/en-uk/whois
  2. Domain Owner Lookup—How to Find an Owner | Domain.com | Blog [online]. [cit. 20. 09. 2023]. Dostupné z: https://www.domain.com/blog/find-a-domain-owner/
  3. Vyhledávání v registru (Whois) – CZ.NIC [online]. [cit. 20. 09. 2023]. Dostupné z: https://www.nic.cz/whois/
  4. WHOIS Search, Domain Name, Website, and IP Tools – Who.is [online]. [cit. 20. 09. 2023]. Dostupné z: https://who.is/
Nemáte představu, kolik tržeb ze SEO Vašemu webu či e-shopu měšíčně utíká? Rádi Vám budeme věnovat čas osobně. Ukážeme Vám, o kolik peněz byste mohli každý měsíc vydělat více jen díky SEO! A to ZDARMA. Chci konzultaci ZDARMA >>

Další články

Jak se hýbe český internet? Sledujte denní statistiky!

Zobrazit